Jak je to s vyděděním?
Řešíte pořízení pro případ smrti a jste rozhodnuti nezahrnout do něj jednoho člena rodiny? Nemáte spolu dobré vztahy a přejete si, aby vaše pozůstalost připadla jiným členům rodiny? V tom případě přichází otázka, můžu ho/jí vlastně vůbec vydědit?
Kdo je nepominutelný dědic?
Nepominutelnými dědici jsou děti zemřelého, pokud nedědí děti zemřelého, pak jsou jimi jejich děti, případně jejich vnoučata. Těmto dědicům náleží tzv. „povinný podíl“, ten odpovídá ¼ zákonného dědického podílu (u nezletilých dědiců jsou to ¾). Obecně platí, že pokud nejsou nepominutelní dědicové vyděděni zemřelým, mají nárok na povinný díl pozůstalosti.
Co znamená povinný podíl?
Povinný podíl znamená, že (nepominutelnému) dědici, který na něj má nárok, náleží pouze daná peněžní hodnota, která se rovná hodnotě jeho podílu na dědictví. Nemusíte mu tedy dát určitou část dědictví (např. dům/byt), ale stačí takového nepominutelného dědice peněžně vyplatit v takové výši, jaké dosahuje jeho povinný podíl.
Příklad: Sám zdědím dům v hodnotě 2 miliony Kč, můj bratr na něj má povinný podíl (1/4 z ½ = 1/8), ale nezdědil ho. Já jsem mu tedy povinen vyplatit 250.000 Kč (1/8 z 2mil.) jeho povinný podíl, nemusím na něj přepisovat část domu.
Vydědění
Vydědit nepominutelného dědice lze jen z výslovně stanovených zákonných důvodů:
neposkytl zůstaviteli pomoc v nouzi;
o zůstavitele neprojevuje opravdový zájem, který by projevovat měl;
byl odsouzený pro trestný čin svědčící o jeho zvrhlé povaze;
vede trvale nezřízený život.
Nejčastěji využívaným důvodem vydědění je právě „neprojevování skutečného zájmu“.
POZOR!
Co je „opravdový zájem“ může být oříšek. Např. pokud potomek neprojevoval o zůstavitele opravdový zájem v důsledku toho, že se zůstavitel zájmu svého potomka bránil nebo se mu vyhýbal, nelze bez dalšího považovat nedostatek zájmu potomka za důvod jeho vydědění.
Potřebujete pomoct se závětí, dědickou smlouvou nebo jiným pořízením pro případ smrti? Neváhejte se na nás obrátit a my Vám rádi poradíme.
Kommentare