top of page

Jak probíhá změna příjmení?


Režim příjmení manželů se dlouho řídil stejnými pravidly, která neumožňovala jejich změnu pouze v osobě jednoho z manželů. Tomu je však nyní konec.


Minulý rok se na nás obrátila klientka s neobvyklým dotazem. Ráda by si ke svému příjmení, které získala uzavřením manželství, přidala zpět i příjmení, které měla za svobodna. Její manžel s tím neměl problém, ale matriční úřad jí to nepovolil s odkazem na tehdejší úpravu zákona. Jak toho může dosáhnout? Ptala se nás.  


To byla ale prekérní situace. Zákon totiž takovou možnost neumožňoval. Bylo sice možné nechat si po obřadu svá příjmení a až teprve v budoucnu učinit prohlášení, že se manželé rozhodli pro jedno příjmení společné, opačná cesta zpět ale byla bez rozvodu (či jiného podobně závažného důvodu) nemožná.


Změna příjmení jednoho z manželů se totiž podle zákona automaticky musela vztahovat i na druhého a k tomu i na nezletilé děti. I kdyby tedy jeden manžel neměl vůbec žádný problém s tím, že se jeho polovička bude jmenovat jinak, měli smůlu.


Novela občanského zákoníku

Přestože jsme se plánovali za klientku bránit, a to klidně i přes správní soudy, požadovaná změna naštěstí přišla „sama“ od 1. ledna 2024. V občanském zákoníku totiž přibyly dva nové odstavce v ustanovení § 661, které částečnou cestu zpět i po uzavření manželství umožňují.


Pokud tedy dnes jeden manžel ke společnému příjmení připojuje své rodné příjmení, může později učinit prohlášení, v němž od připojovaného rodného příjmení upouští. A hlavně i naopak, pokud se manželé rozhodnou pouze pro společné příjmení, je možné to po čase stejným způsobem změnit tak, že jeden z nich bude ke společnému příjmení navíc připojovat své rodné příjmení.

 

Nakonec to tedy pro naši klientku skončilo happy endem a ona si mohla opětovně vrátit své rodné příjmení bez jakýchkoliv dalších formálních překážek.

To bychom měli vyřešené změny příjmení rodičů. Jak ale tyto změny ovlivní příjmení jejich dítěte? Může si dítě vybrat, jaké příjmení si ponechá?


Shora uvedený problém nás pak ještě navedl na další potenciální zádrhel - představte si, že je vám 17 let a se svým příjmením jste prožili celé dětství. Dávno už máte své plány, pověst, důvěryhodnost, vaše jméno je vaší plnohodnotnou vizitkou. Najednou se rodiče usmysleli změnit si svá příjmení a vy jste chtě nechtě museli také. Tomu je nyní konec.


Příjmení dítěte

Do letošního roku se totiž v případě změny příjmení rodičů měnilo i příjmení dítěte bez výjimek, což mohlo člověku pěkně zkomplikovat život. Změnu přinesla novela zákona o matrikách. V něm totiž přibyla pravidla chránící příjmení dítěte.

 

Podle letošní novely už taková situace nenastane. Dovrší-li nezletilé dítě 12 let, je třeba, aby se změnou svého příjmení souhlasilo.


Potýkáte se s podobnými komplikacemi se změnou příjmení? Řešíte nějaký jiný podobný problém ve Vaší rodině? Neváhejte se na nás obrátit, rádi vám s tím pomůžeme.

 





Comments


bottom of page