top of page

Rizika podnájmu: na co si dát pozor?

Nájem a podnájem bytu. Oba pojmy už jste určitě někdy slyšeli, ale víte, jaký je v nich rozdíl? V případě nájmu uzavíráte nájemní smlouvu přímo s majitelem bytu a stává se z Vás tedy nájemník se všemi právy a ochranou, které Vám podle zákona náleží.


Naproti tomu u podnájmu uzavíráte tzv. podnájemní smlouvu s nájemcem, tj. s někým, kdo sám už má byt pronajatý od vlastníka. Taková možnost se hodí třeba když nájemce odjíždí na čas do zahraničí a celý byt na nějakou dobu nepotřebuje, nebo v případě spolubydlení, kdy nájemce byt dál obývá, ale Vy se stanete jeho podnájemcem v jednom nevyužitém pokoji.

V poslední době tuto variantu využívají také firmy zaměřující se na správu bytů. Ty fungují jako prostředník. Společnosti si pronajmou byty od vlastníků s tím, že se vlastník o nic, včetně hledání nájemce, nemusí starat. Pro vlastníka i správcovskou společnost je to výhra, jenom pro nového obyvatele bytu moc ne, jelikož si byt pronajímá od společnosti, která sama má byt v nájmu, a tudíž je pouze podnájemce.


Koho zákon chrání?

Nájem, nebo podnájem? Nezřídka se v praxi setkáváme s tím, že lidé pojmy zaměňují. To je ale velká chyba. Je totiž velký rozdíl, jestli jste nájemce, nebo podnájemce. Zatímco nájem bytu má v zákoně výslovně stanovanou ochranu, podnájem je upraven jen velmi krátce a mnohá ochrana na něj neplatí. 


Jaké největší problémy tedy mohou nastat?


Vázanost na nájemní smlouvu

Prvním velkým úskalím podnájemní smlouvy je její závislost na smlouvě nájemní. Pokud tedy například uzavřete podnájemní smlouvu na jeden rok, ale nájemce se rozhodne svou nájemní smlouvu s majitelem bytu po měsíci rozvázat (případně mu ji neplánovaně ukončí majitel sám), máte smůlu a vaše podnájemní smlouva automaticky skončí s ní.


Výpověď bez udání důvodu

V případě nájmu vám může nájemce vypovědět smlouvu jen v zákonem vymezených případech. Pokud se jedná o nájem na dobu určitou, může pronajímatel vypovědět nájem (v tříměsíční lhůtě) jen v případě opravdu hrubých porušení povinností.


To ovšem neplatí v případě podnájmu. Tam totiž při výpovědi smlouvy žádný důvod být uváděn nemusí.


Zvýšení nájemného

Máte-li uzavřenou nájemní smlouvu na dobu neurčitou přímo s majitelem bytu, i v případě výše nájemného myslí zákon na vaši ochranu před nekalými praktikami. Pronajímatel vám nesmí zvýšit nájem o více než 20 % za poslední 3 roky.


Jenže jako v předchozích případech, ani toto ustanovení na podnájem neplatí. Pokud není zvyšování ujednáno smluvně, můžete být náhlým zvýšením nájmu nepříjemně zaskočeni.


Závěr

Ačkoli se z článku může zdát, že v případě podnájmu se vystavujete velkému riziku, nemusí tomu tak být. I když zákon sám o sobě neposkytuje podnájemci tak velkou ochranu, obě smluvní strany se pořád musí řídit ustanoveními v podnájemní smlouvě. Pokud tedy bude mít podnájemní smlouva výslovně obsahovat stejnou ochranu, jakou poskytuje zákon nájemci, nemáte se čeho bát!



Potřebujete pomoci s nájemní nebo podnájemní smlouvou? Nebojte se na nás obrátit!


Yorumlar


Advocuts v.o.s., advokátní kancelář

IČ 14101025 

Na strži 2102/61a, Praha 4 – Krč, 140 00

Datová schránka: 9f76iws

Bankovní spojení:
Komerční banka, a.s., č.ú. 123-6030310277/0100

info@advocuts.cz

GDPR

Povinně uveřejňované informace

© 2022 – Všechna práva vyhrazena

bottom of page