top of page

Výzvy k uhrazení pokuty za parkování v Praze a jak na ně


Modré zóny, hnědé zóny, fialové... ani na jedné nechcete být přistiženi bez platného parkovacího oprávnění. Pokud se vám to však stane, je potřeba vědět, jak správně postupovat, aby člověk zbytečně neplatil "jako mourovatý“.


Jako vlastník/provozovatel vozidla jste zaparkoval na některé z placených parkovacích zón v Praze. Jste-li rezident a máte zaplacené rezidentské parkování, jste v suchu. Problém však může nastat, pokud rezidentské parkování zřízené nemáte, nezaplatíte poplatek za parkování skrze parkovací automat/aplikaci nebo zapomenete si oprávnění prodloužit. V tu chvíli se vystavujete nebezpečí, že vás buď kamerové auto či městská policie při neoprávněném parkování přistihne a předá váš prohřešek k projednání příslušnému úřadu městské části.


Neoprávněným parkováním se dopouštíte přestupku podle zákona o silničním provozu. Jakmile obdrží přestupkový odbor městské části od městské policie oznámení o podezření ze spáchaní přestupku, vygeneruje výzvu provozovateli vozidla k uhrazení určené částky, kterou vám zašle doporučeně prostřednictvím České pošty – do poštovní schránky je zpravidla vhozeno oznámení o uložení písemnosti (výzvy) na poště s poučením, že po 10 dnech od vhození tohoto oznámení do vaší schránky dojde k tzv. fikci doručení, což znamená, že se bude na zaslanou výzvu nahlížet, jako byste si jí již převzali a byla vám tedy doručena, přestože se tak reálně nestalo.


V samotné výzvě je po vás buď požadováno zaplacení určené částky (nyní se běžně ukládají pokuty v rozmezí od 400 Kč do 700 Kč) se splatností do 30 dnů od doručení výzvy, nebo písemné sdělení údajů o řidiči (který neoprávněně zaparkoval) na formuláři přiloženém k výzvě. Pokud danou částku zaplatíte, úřad věc odloží a již dále nic nekoná. Pokud však pokutu nezaplatíte do zmíněných 30 dnů, bude pokračováno v projednávání přestupku v přestupkovém správním řízení, ve kterém vám hrozí mnohonásobně vyšší pokuty.



Oznámení o blížícím se vypršení oprávnění parkování pro rezidenty

Pokud jste si jako rezidenti zřizovali oprávnění rezidentského parkování, důkladně si poznamenejte konec jeho platnosti. Při jeho zřizování sice budete dotázáni, jestli si přejete být o blížícím se konci platnosti informováni, nicméně je toto oznámení zasíláno prostřednictvím emailu a často (i s vědomím úřadů) padá do spamu.


Proto důrazně doporučujeme se na toto oznámení nespoléhat a konec platnosti parkování si zapsat, nejedná se totiž o povinnost úřadu, na kterou byste měli právní nárok ale spíše o (ne moc funkční) službu veřejné správy.


Proto vám je skutečnost, že jste ono oznámení o blížícím se skončení platnosti nedostali/spadnula vám zpráva do spamu, platná asi jako mrtvému zimník.

Nemůžete tak rozporovat později obdržené pokuty za období po vypršení vašeho parkovacího oprávnění jen kvůli tomu, že jste neobdrželi oznámení o konci platnosti.

 

Vícedenní neoprávněné parkování

Zvláštním a zároveň častým případem je právě situace, kdy neoprávněně parkujete na zóně placeného stání delší dobu. V tuto chvíli se dostáváte do celkem prekérní situace. Úřady totiž blíže nezjišťují, jak dlouho na daném místě stojíte. Jakmile strážníci/auto s kamerami zjistí vozidlo parkující bez oprávnění, zasílá ono podezření úřadu automaticky bez bližšího zkoumání.


Přestože se tedy reálně může jednat o tzv. trvající přestupek (stojíte po celou dobu na jednom místě), bude vám zasláno hned několik výzev s kvalifikací, že se jedná vždy o nový přestupek (čemuž tak reálně nemusí být).

Mezi samotným oznámením vašeho přestupku městské části městskou policií, jeho vyřízením a zasláním předmětně výzvy poštou vám přitom uběhne zpravidla více než týden.


K čemu toto ale vede? Může se vám tak snadno stát, že si zapomenete obnovit parkovací oprávnění a dříve, než vám přijde první výzva k zaplacení pokuty za neoprávněného parkování, stihla vás městská policie zaznamenat hned několikrát. Než jste se tedy dozvěděli o tom, že vám už uběhlo parkovací oprávnění, je již v procesu vyřizování dalších několik výzev k zaplacení pokuty, které vám teprve přijdou poštou. Co ale s tím?


Přišla vám výzva? Ne vždy se může vyplatit ji ihned uhradit!

Pokud vám totiž přišla výzva k úhradě pokuty a vy máte podezření, že by se mohlo jednat o případ, který jsme popisovali shora, neplaťte ji okamžitě! Navštivte osobně příslušný odbor přestupkového řízení a zeptejte se, zdali na vaší registrační značku nebylo vydáno více výzev.


POZOR! Ve chvíli, kdy zaplatíte částku uvedenou ve výzvě, totiž ztrácíte možnost nechat si zahrnout daný přestupek popsaný v první výzvě k těm zbylým, které nastaly později a o kterých ještě nemusíte ani vědět.

Jakmile zjistíte od pracovníka přestupkového odboru, že bylo takto nahlášeno více vašich přestupků, nechejte si všechny sloučit do jedné blokové pokuty v rámci příkazního řízení na místě (na příslušném pracovišti MČP). Tím se vyhnete kumulaci pokut, které by mohly v celku mnohokrát převyšovat cenu ročního placeného stání a vyřídíte tak veškeré vaše zjištěné přestupky za parkování jednou pokutou.  


Napadlo vás po přečtení našeho článku něco, na co byste se chtěli zeptat nebo potřebujete poradit?



 

 

コメント


Advocuts v.o.s., advokátní kancelář

IČ 14101025 

Na strži 2102/61a, Praha 4 – Krč, 140 00

Datová schránka: 9f76iws

Bankovní spojení:
Komerční banka, a.s., č.ú. 123-6030310277/0100

info@advocuts.cz

GDPR

Povinně uveřejňované informace

© 2022 – Všechna práva vyhrazena

bottom of page